Den här sidan använder cookies. Genom att fortsätta accepteras ditt samtycke. Learn more

120.6m FM

Publiken sviker aik pa hovet

opinion

AIK-supportrarna sviker sitt hockeylag.

Logga in på Dagens Nyheter

Black Armys ordförande Daniel Wilhelmsson: AIK har hittat formen och har fyra segrar på sina sex senaste matcher i Elitserien. Trots det sviker supportrarna laget.

Men saknar du en biljett...

Att föreningens fotbollslag stjäl rampljuset. Under hösten har det varit både guldstrid och Europaspel. Jämfört med samma tid förra säsongen har laget gått från i snitt 4 till 4 Men man är mer än 1 personer under förra säsongens sammanlagda hemmasnitt. Något som supporterklubben Black Army är allt annat än nöjda med.

Jag kan inte förstå folks tänk.

3 åskådare såg AIK på...

Jag är helt säker på att det kommer bli bättre publiksiffror när fotbollen är slut. Samtidigt har Wilhelmsson en annorlunda idé för att hålla uppe intresset för hockeyn bland den framför allt fotbollstokiga AIK-publiken. Det skulle locka folk om varje match skulle betyda någonting.

Just nu möter man varje lag fem gånger, då är det förståeligt om till exempel AIK - Timrå inte är så lockande för många, säger Black Army-ordföranden. Som besökare på Nyheter24 samtycker du till användandet av s. Jag förstår, ta bort denna ruta!

Trots en usel publiksiffra fick...

Nyheter Nöje Sport Maktkamp24 Shopping. Dopingattacken efter Jon Jones vinst mot Alexander Gustafsson. Barca-spelaren kom försent — måste böta en miljon kronor. Black Army Black Army. Byt in din gamla mobil — och få kronor rabatt på en ny. Men saknar du en biljett till torsdagsmatchen på Hovet ser det tyngre ut. – Det är slutsålt, knökfullt, säger AIK:s biljettansvarige Marita Eriksson. JÖNKÖPING/STOCKHOLM.

Men saknar du en biljett...

Sex raka förluster, sist i elitserien – och nu sviker publiken också. Endast 3 hade letat sig till Hovet på.

”Gå två, betala för en” lockade AIK:s hockey med till hemmamatchen mot Almtuna. Ett sätt att försöka få klubbens segerrusiga fotbollspublik till Hovet.

Men efter.

AIK:s publiksiffror hösten 2019
DU ÄR HÄR:
Nyhetsflöde